Czym jest owulacja?

Jest to bardzo ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć sobie na samym początku. Ten proces można inaczej nazwać jajeczkowaniem. Jest to czas w cyklu menstruacyjnym, kiedy dojrzałe jajeczko jest uwalniane z komórki jajowej. Następnie wędruje jajowodem do macicy. I to właśnie w tym momencie jest największe prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Jaką płeć będzie miało moje dziecko ile będę miała dzieci Czy jestem w ciąży?

Ile trwa owulacja?

Faza owulacyjna jest elementem życia kobiety, która zależy od jej organizmu. Oczywiście są książkowe cyfry, jednak nie zawsze w praktyce wynoszą one tyle samo. Książkowa faza owulacyjna trwa około 2 dni, ale jak już napisałam, nie musi tak być. U jednych kobiet może trwać krócej, a u innych dłużej. Zakłada się, że przy cyklu 28-dniowym zajmuje ona właśnie dwa dni. Jednak zazwyczaj liczy się trzy albo cztery dni, w których następuje faza owulacyjna.

Objawy

Bardzo często kobiety pytają o objawy owulacji. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże, więc śledzenie swoje owulacji może im pomóc przy posiadaniu własnego dziecka. Pojęcie "objawy" bardzo często są używane przy chorobach. Jednak jajeczkowanie nie jest żadną chorobą. Jest to rzecz normalna dla każdej kobiety. W poniższych paragrafach znajdują się jej najczęstsze przypadłości.

Wzrost temperatury

Po pierwsze można obserwować temperaturę swojego ciała. Zaraz po owulacji, czyli po tym jak jajeczko dostaje się do jajowodu, temperatura ciała kobiety podnosi się o kilka stopni. Taki stan pozostaje przez około 3 dni. Bardzo ważne jest, żeby mierzyć temperaturę rano przed wstawaniem z łóżka. Mogłoby to zaburzyć odczyt. Oczywiście dobrze jest również to notować. Jednak nie ma potrzeby, żeby wszystkie kobiety mierzyły sobie codziennie temperaturę. Zazwyczaj robią to te z nas, które mają problemy z zajściem w ciąże.

śluz

Drugą rzeczą, która pomaga rozpoznać owulację, jest śluz szyjkowy. Z pewnością każda z nas wie, że jest on różny w zależności od części cyklu menstruacyjnego. Na początku jest on biały, gęsty i lepki. W czasie, gdy zbliża się owulacja, śluz staje się śliski i rozciągliwy. Wiele osób porównuje go do białka jajka kurzego. I to właśnie w tym czasie są największe dni płodne kobiety, gdzie prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest bardzo duże.

Inne objawy

Dwa paragrafy powyżej przedstawiają typowe objawy jajeczkowania, które występują u każdej z kobiet. Jednak są również takie, których nie musi mieć każda z nas. Bardzo często podczas owulacji pojawią się bóle podbrzusza a także jajników. Zdarza się również, że towarzyszy im delikatne plamienie. Oczywiście jeśli jest zbyt duże, warto się zgłosić z tym do specjalisty. Jednak jeżeli jest bardzo małe, to można to uznać za rzecz normalną. Czasami te objawy nie są przyjemne.

Kiedy następuje?

W zależności od długości cyklu są różne dni występowania owulacji. Przy książkowym cyklu menstruacyjnym, który trwa 28 dni, jajeczkowanie wypada na 12-16 dzień. Oczywiście im dłuższy kobieta ma cykl, tym później będą występowały dni największej płodności. Przykładowo jeżeli trwa on 31 dni, to owulacja przypada na dzień 15-19. A kiedy ma on 35 dni, to jajeczkowanie odbędzie się w dniach 19-23 cyklu.

Co zrobić, gdy jajeczkowanie jest bolesne?

Niestety wiele kobiet odczuwa ból podbrzusza nie tylko przy okresie, ale także przy jajeczkowaniu. Z pewnością jest to niekomfortowe i ciężkie do wytrzymania. Oczywiście można się skonsultować w tej sprawie z ginekologiem i poradzić się, co zrobić w takiej sytuacji. Jednak nie warto co miesiąc łykać tabletek przeciwbólowych. Można spróbować tak zwanych domowych sposobów. Na bóle menstruacyjne i owulacyjne bardzo dobrze robi długa gorąca kąpiel. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, a my nie odczuwamy bólu. Oczywiście po takiej czynności należy się dobrze zagrzać w łóżku. Dobrym rozwiązaniem jest również ogrzewanie brzucha. Jednak jeżeli są one intensywne, to koniecznie trzeba się zgłosić z tym do specjalisty.

Przyczyny przesunięcia owulacji

Jest wiele rzeczy, które mogą przesunąć czas owulacji każdej kobiety. Wiele z nich są spowodowane niegroźnymi czynnikami. Jednym z nich jest na przykład choroba, równie dobrze może to być lekkie przeziębienie. Co ciekawe, picie alkoholu również może przesunąć termin owulacji. Zmiana klimatu także może wpłynąć na nasze jajeczkowanie. Dlatego też trzeba dbać o swój organizm pod każdym względem.